Siatie

svätá Žofia, ľan vysieva

Pranostika, 15. máj – Žofia

Tento dátum ľudia považovali za najvhodnejší na siatie ľanu. S touto pranostikou boli spojené aj rôzne magické úkony. Napríklad pred tým, ako sa šiel siať ľan, si naliali silnej pálenky, aby bol ľan pevný. Varili sa aj čo najdlhšie rezance, aby aj ľan narástol dlhý. Nesmelo sa siať, keď boli „prázdne dni“ t. j. keď mesiac ubúdal. Inak by bola zlá úroda. Jestvoval aj taký zvyk, že v zime na Tri krále sa ženy museli voziť na sánkach, ktoré ťahali kone po celej dedine, aby im narástlo dlhé konope a ľan.

Pri všetkej úcte k našim predkom, ja sa pranostiky ako aj vyššie uvedených magických úkonov nepridržiavam. Siatie ľanu som prispôsobila vlastným skúsenostiam a tie som konzultovala aj s Ing. Máriou Bjelkovou PhD., vedúcou oddelenia pestovania technických polodín Agritec Šumper, Česká Republika. Ľan priadny odroda Rina, ktorý ja sejem, bol vyšľachtený práve v tejto firme pre potreby tkania, čiže pre vyššiu kvalitu ľanového vlákna.

V roku 2019 som ľan vysiala 27. apríla, v roku 2020 som siatie posunula na 15. apríla, nakoľko aj vďaka celkovému otepleniu je nielen vyššia teplota ale aj väčšie sucho v pôde. Ľan sejem do riadkov, pre mňa je najvýhodnejšie siatie za „bránamy“ čiže vzdialenosť jednotlivých riadkov je cca 13 – 15 cm a do hĺbky max 2cm. Pani Bjelková odporúča radšej 1,5 cm ako nad 2cm. Podľa počasia ľan pekne poschádza do týždňa a potom je potrebné udržiavať pôdu medzi riadkami čistú, bez buriny. Prvé roky, keď som siala ľan neskôr, som kvitnutie, dozretie a následné vytrhanie ľanu mala spojené s dvoma väčšími festivalmi v okolí Kokavy nad Rimavicou. Ľan kvitol, keď bola „Rontovka“, folklórny festival v Klenovci (koniec júna) a zrelý bol a krásne šušťal cez folklórny festival Koliesko v Kokave nad Rimavicou (začiatok augusta). Pri zasiati ľanu 15. apríla, ľan zakvitol a prvý kvietok sa objavil presne o mesiac 15. júna. Riadky medzi rastlinami sa snažím udržiavať bez buriny, aby som si uľahčila zber po dozretí. Teraz, keď posúvam siatie ľanu do skoršej jari, mi zber ľanu vychádza v prvej polovici júla. Ľan sa vytrháva celý aj s koreňovým systémom a nechávam ho ešte 3-5 dní vytrhaný dozrieť na poli.