Remeselná ulička

Od roku 2012 súčasť FF Koliesko v Kokave nad Rimavicou

Remeselná ulička vznikla ako sonda do našej povahy, či sme ešte nepodľahli komerčnému konzumu a či vieme ešte oceniť namáhavú ručnú prácu remeselníkov súčasnosti – dedičov remesiel našej minulosti.

Ľubomíra Žilková autorka Remeselnej uličky
Ivan Murin zakladateľ FF Koliesko

„Remeslo má zlaté dno“, alebo to už neplatí ? Remeselníkov, ktorí okrem svojich výrobkov prezentujú aj svoje zlaté ruky je však pomenej a tých čo chcú nové generácie aj niečomu priučiť ešte menej. Pre tých, čo takýto dar ešte majú je určený priestor Remeselnej uličky (Bakulíniho ulica) so zámerom sústrediť remeslá, aby sme získali dojem že sme v inom svete – svete dodnes zručných a šikovných ľudí. Skúsme si na sebe urobiť malý test, či pri čítaní týchto riadkov máme na sebe niečo čo zhotovil niekto konkrétny – človek, ktorého poznám, ktorého môžem za jeho robotu pochváliť či pohaniť. Väčšinou sa vám stane rovnako ako nám, že jediné zrejmé autorstvo vieme pripísať len svojim zubným plombám. Takto to ale v minulosti zjavne nebolo. Veci mali konkrétneho zhotoviteľa-autora, ktorý sa o výrobok určený konkrétne pre vás zaujímal – pred jeho zhotovením, počas zhotovovania a po zhotovení. K potešeniu môžeme uviesť príhodu s jednou Kokavskou tkáčkou, ktorá po utkaní ľanovej košele zákazníkovi na jeho otázku o dobe záruky odpovedala: „Na vždy!“

Od roku 2013 pribudla tradičná gastronómia a ukážky ťahania štrúdle, praženia chrapní, pečenia Kokavských begní, príprava brdárikov ale aj mnohé iné dobroty, ktoré sa stali súčasťou života Remeselnej uličky.


Remeselná ulička 2019


Remeselná ulička 2018


Fotogaléria

Rozhovor