Folklórne parádnice

Parádiť sa je naše!

Autorkou projektu Folklórne parádnice je remeselníčka Ľubomíra Žilková, ktorá má vášeň a nadšenie pre tkáčske remeslo. Túžbu posunúť formu tkania kobercov a prestieraní do textilnej výroby a tvorbu prvých odevných kúskov sa jej podarila naplniť v roku 2017. Spolu s rovnako kreatívnymi žienkami vytvorila skvelý tím a prvá módna prehliadka bola odprezentovaná v Remeselnej uličke na folklórnom festivale Koliesko v Kokave nad Rimavicou v roku 2017.

Kolekcia z dielní tvorivých žien bola inšpirovaná folklórom, zameraná na detskú módu. Reakcia návštevníkov všetkých milo prekvapila a utvrdila v správnosti rozhodnutia vytvoriť ďalšie kolekcie na ďalšiu sezónu. A tak sa stalo tradíciou, že sa každý rok predstavujú autorky s novou témou práve na FF Koliesko vo Dvore Jurka a Ďurka. V minulých sezónach predstavili nadčasové kolekcie na tému Z truhlice starých materí, Svadba, mladícka kolekcia S batôžkom na festival a v roku 2020 „V tkanom šate“.

V súčasnosti sa autorky zameriavajú na vybrané motívy jednotlivých regiónov a svoje modely vytvárajú aj pomocou tradičných postupov v spracovaní, či zdobení odevov. Spájajú sa s hosťujúcimi remeselníkmi , ktorí svoju šikovnosť prezentujú spolu s nimi na prehliadkach v regióne. Projekt Folklórne parádnice rastie každým rokom pod šikovnou organizáciou autoriek. Na pomoc si volajú rodinky s deťmi , ktoré prichádzajú ako dobrovoľníci v roli modelov a modeliek. Vytvorili tak jednu veľkú rodinu priateľov , ktorá sa neustále rozširuje a podporuje remeselnícku tvorbu.

Svetlana Matuškova, Janka Sláviková a Ľubomíra Žilková

Fotogaléria